Karşılıksız çek savunma alınmadan karar vermek

5941 s. Yasanın 5/1. maddesinde düzenlenen çek karşılığını bankada hazır bulundurmamak suretiyle karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet vermek suçundan açılan davalarda CMK. nun 195. maddesinin uygulanmayacağı hususunda bir tereddüt bulunmadığı kanısındayım.
Yasanın, T.B.M.M. Adalet Altkomisyonunda yapılan görüşmeleri sırasında, ben bizzat “CMK.nun 195. maddesine yer verilmemesinin çok olumlu olduğunu, CMK. nun 195. ve Tebliğat Kanununun 35. maddelerinin birlikte uygulanmasının çok büyük adaletsizliklere sebebiyet verdiğini, bir insanın hiç haberi olmadan hakkında mahkumiyet kararları verilebileceğini ve bu mahkumiyet kararlarının sanığın bilgisi dışında kesinleştirileceğini, bu insanın kesinleşmiş mahkumiyet kararından ancak, infaz aşamasında adli para cezasının hapse çevrilmesi ve yakalama kararı çıkarılması üzerine yakalanıp cezaevine konulduktan sonra haberinin olacağını, bu durumda hakkında onlarca mahkumiyet kararı verilmiş pek çok kişinin bulunduğunu” söyledim. Bu konu Adalet Altkomisyonunda konuşuldu, değerlendirildi.

08.03.2003 tarihinden önce de karşılıksız çek keşide etmek suçundan açılan davalarda, 1412 s. C.M.U.K. nun 225. maddesi uygulanmamaktaydı. 4814 s. Yasa ile 3167 s. Yasanın 16/b. maddesine eklenen bir hükümle C.M.U.K. nun 225. maddesinin uygulanması mümkün oldu. 5941 s. Yasada, 3167 s. Yasanın 16/b. maddesine benzer bir düzenleme bulunmadığı için karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet vermek suçundan açılan davalarda CMK. nun 195. maddesinin uygulama olanağı bulunmuyor..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s