Ahmet İyimaya Çek Mağdurları sana güveniyor

Ahmet İYİMAYA Türkiye‘nin tanınmış hukukçuları arasında gösteriliyor özellikle demokratik ve adaletten yana olan dayatmacılığın karşısında yer alan hukukçu kimliğiyle biliniyor, 28 Şubat sürecindeki demokrasi ve hukukun yanında yer alan tavrı ile Amasyalıların gönlünde taht kurdu..Türk Hukuk Kurumu bilim kurulu ve TEMA vakfı kurucu danışma kurulu üyesidir. Sorumluluk hukuku, siyaset hukuku alanlarında yayınlanmış kitapları var.

Ahmet İyimaya, 22 Kasım 1950′de Amasya/Yuva Köyü’nde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Ankara Barosuna bağlı olarak yıllarca serbest avukatlık yaptı. 20. 21. Dönem DYP Amasya Milletvekilliği yaptı Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 22. ve 23. dönem Ak Parti Ankara 2. bölge Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanlığına seçildi.

Ahmet İYİMAYA
          Adalet Komisyonu Başkanı
          Ak Parti Ankara Milletvekili

Ocak 2009 Tarihinde basına yansıyan sözleri,
Ahmet İyimaya, önce Türk Ceza Kanunu’nu okudu, sonra Çek Kanunu’nu inceleyip devam etti,
Yapacak bir şey yok; geçmiş olsun. Geçmişte bu suçu işleyenler yılbaşından itibaren ceza almaktan kurtuldu…
İyimaya Teşekkül etmiş suçlar açısından yapacak bir şeyin olmadığını, onların cezalarının ortadan kalktığını vurguladı. Ahmet İyimaya, yeni yasa çıksa bile geriye işlemeyeceğini belirterek, şu bilgileri verdi, sonraki kanun yürürlüğe girmek için bir süre öngörmüş, suç ve cezanın tipini de değiştirmiş ise, yürürlük öncesi aksi doğrultudaki hükümler, hüküm ve sonuçlarını sonraki kanun yürürlüğe girdiği anda yitirir. Yasama organının yürürlük öncesi bir uyum yasası çıkarmaması Karşılıksız Çek cezaları Anayasa’nın 38. maddesi kapsamında bir suçsuzluk ve cezasızlık dönemine yol açabilir, cezaevinde olanlar tahliye edilmeli, olay bu kapsamda değerlendirilmeli.

Karşılıksız Çek yasası kendini fesih etmiş ve ortada bir yasa yokken bu suçtan cezaevlerinde bulunan kişilerin hala tahliye edilmemesi hangi hukuk ve hangi adalet anlayışıdır. Çek Mağdurlarının dramlarına ne kadar seyirci kalacaksınız?

 

One response to “Ahmet İyimaya Çek Mağdurları sana güveniyor

  1. cevat ekinci

    insanların geleceği karanlık altın kimse insanin geleceini karatmaya hakı yoktur. avrupa bundan dolayı kalkınıyor insanıa sayip çıkıyor
    avrupa bizde insanın elinden imkanları alınıyor birine mal veriyorsun adam ölüyor verdiğin mal gidiyor sende çekin ödemiyorsun sende o adamdan birlikte ölüyorsun adın dolandırıcı oluyor sen iyi niyetli olurdan türkiyede yerin yok mezarda yerin var çok insanlar bundan dolayı intahar ediyor sebebini araştırsınlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s